Mi is az a mandala?
A „mandala” szó a szanszkrit „kör”, „korong” szavak megfelelőjéből ered, azonban ennél tágabb értelemben a mandala magának az univerzumnak az ábrázolása – hiszen rendkívül összetett, mégis harmonikus (vagy éppen diszharmonikus, emiatt dinamikus) alkotás. A mandalák közepére sokszor festett "Ohm" jel a teremtés igéje, egy ősrezgés szimbolikus jele....
Mandalát készíthetsz ajándékba, de azt javaslom, hogy az elsőt mindenképpen saját magad számára készítsd el! A kép elkészítése nagy odafigyelést és elmélyedést igényel, ezáltal a mandala készítése, megrajzolása és festése során az alkotó meditatív állapotba kerül, ehhez segítenek hozzá a ritmusosan ismétlődő minták és színek, a lelkünknek fontos tehát elsősorban, hogy mandalát készítsünk. Vigyázz, a mandala készítése függőséget okozhat, de aprólékos elkészítéséhez időre és főként türelemre lesz szükséged.
Mire és mivel festhetünk mandalát?
Gyakorlatilag bármire és bármivel: papírra ceruzával, filccel vagy akvarellel, vászonra akrillal, selyemre, falra, bútorokra (pl. sámli, kerek asztal) akrillal, kaspóra vagy egyéb dísztárgyakra akrillal, vagy 3D festékkel, és végül a kedvencem: falra (ágy fölé, íróasztal mellé, meditációs sarokba…) akrillal. A tibeti szerzetesek a padlóra készítik, színes homokból, de ezt a technikát otthon nem ajánlom kipróbálni :-)
Induljon el tehát a mandala készítése, lépésről lépésre!
1. lépés: döntsd el, mire és mivel fogsz mandalázni, és ehhez készítsd össze a szükséges eszközöket.
Ha papírra tervezed a képet, akkor legalább 80 grammos vagy műszaki rajzlapot, illetve akvarell papírt válassz, ezek bírják a radírozást, a színezést, akár a vízfestéket is, az előrajzoláshoz pedig puha, 2B vagy 3B ceruzát ajánlok. Ha ceruzával vagy filccel színeznél, akkor ne spórolj egy nagyobb készleten, legalább 12 vagy 24 színű csomagot vásárolj, mert a mandala akkor igazán szép, ha változatos, ragyogó színekben pompázik. A színes ceruzák jó minőségűek legyenek, ami azt jelenti, hogy fontos hogy jól fedjen, ne karcoljon, tehát olyan puha legyen a színes ceruza, mint az előrajzoláshoz használt fekete.
Akvarellel festés esetén már tudjuk, hogy a színek gyönyörűen keverednek egymással, tehát ha van 6-8 alapszíned, azzal tökéletes, változatos színű képet tudsz festeni.
Érdemes azonban egy ezüst, fehér, fekete vagy arany színű akrilfilcet beszerezni, amennyiben az akvarelles, folyatott alapszínre utólag szeretnéd rárajzolni a mandalát, ez is egy különleges, szép és egyszerű technika, amelyet később megtalálsz a színezési módszereknél.
Amennyiben vászonra festenél, célszerű a már mindenhol kapható négyzet alakú feszített vásznat beszerezni, mert erre szépen elhelyezhető a kör alakú kompozíció, de a kevésbé szimmetrikus képre törekvőknek a téglalap formátumú vászon is tökéletes választás, minden esetben ceruzával kell majd erre is előrajzolni a képet. (Ne aggódjatok, ha elrontjátok a rajzot, a festővásznon is lehet finoman radírozni). Az akril festék esetén sem kell hatalmas készlettel rendelkezni, 6-8 alapszínből mindent ki tudunk keverni. Ha mandala, akkor nekem ez a személyes kedvencem, mert elronthatatlan a technika, és gyönyörű, változatos képek festhetőek.
Ha inkább valamilyen fa felületet választottál, akkor a felület letisztítása, zsírtalanítása, esetleg csiszolása nagyon fontos, különben nem csak nehéz lesz dolgozni vele, hanem nagyon gyorsan le is kophat amit elkészítettél. Az előrajzoláshoz kemény (HB) ceruzát használj, a fafelület is radírozható.
Kerámia esetében keress kimondottan festhető kerámiát, melyre vízálló filccel kell előrajzolnod (ez viszont nem javítható), de sokszor jobb, ha egyből festékkel dolgozol a fényes felületre, mert ez higítóval javítható. Ha műhelyben tudsz festeni (pl. Made by You), akkor egyszerűbb dolgod lesz, mert ott ki is égetik az elkészült dísztárgyat, tehát nincs gondod másra, csak a festésre.
És persze festhetsz miniatűr mandalát egy apró kavicsra is, akár egy fekete tűfilc, vagy színes porcelánfilc segítségével :-)
Falfestés esetén rücskös, festhető tapétás falra ne próbálkozz, mert nem lehet rajta szépen megrajzolni a képet sem, és utána a festés is egyenetlen, megfolyásos lesz, tehát kizárólag sima, festett falra képzelhető el a mandala.
A falra pasztellceruzával rajzold meg a mandalát (amennyiben sötét felületre festenél – ahogyan én is tettem -, úgy fehér színű pasztellceruzával) és azért pasztellel javaslom, mert ez nem kopik le akkor sem, ha hetekig eltart a kép kifestése (nálam kb. 3 hetet vett igénybe).
2. lépés: helyezkedj el, hangolódj rá, és válassz zenét az alkotáshoz.
Ha már eldöntötted, hogy mire és mivel fogsz mandalát készíteni, akkor nagyon fontos a ráhangolódás.
Tudatosítsd magadban, hogy a mandalát lelki feltöltődésed érdekében készíted, és a jó megvilágítás és eszközök mellett szükséged lesz az alkotó légkör létrejöttéhez a csendre, vagy a halk, inspiráló zenére. Mivel tökéletes csendet valószínűleg ritkán tudunk megteremteni magunk körül, ezért olyan finom, szép zenét válassz háttér gyanánt, ami nem vonja el nagyon a figyelmedet, de kellő támogatást nyújt a meditatív rajzoláshoz. Én Buddha Bar válogatásokat szoktam hallgatni ilyenkor.
Gyertya gyújtásával vagy füstölővel elősegíthetjük, hogy az alkotásban gyorsabban mélyedhessünk el, és minél könnyebben elszakadhassunk a mindennapos gondjainktól. Helyezkedj el kényelmesen, lazíts, csukd be akár egy pillanatra a szemedet is, ha ez segít abban, hogy befelé tudj összpontosítani. Ilyenkor, a ráhangolódásnak ebben a szakaszában meg fog jelenni előtted egy kép, vagy egy szín, egy hangulat, ami biztosan segíteni fog a szép mandala elkészítésében, ezért ezt a képet csendesen figyeld meg, és jegyezd meg, amennyire tudod.
3. lépés: készítsd el a mandala vázlatát, a köröket és a segédvonalakat.
A ráhangolódás után pedig kezdődhet az alkotás, amelyhez első lépésben elsősorban ceruzára, radírra lesz szükséged, illetve néhány olyan eszközre, amelyek a precíz kép megalkotásához kellenek. Ezek lehetnek a derékszögű és egyenes vonalzó, körző (amely nagyobb, pl. falfelület festése esetében a középre beütött szöggel és a spárgára erősített ceruzával pótlandó).
Aki nem szeretne ilyen eszközökre beruházni, azok számára alternatívát jelenthet a körök előrajzolásához egy-egy nagyobb-kisebb tányér, és bögre, az egyenes vonalak meghúzását egy másik papírlappal is tudjuk segíteni, a geometriai mintákhoz pedig szükség esetén pici sablonokat vághatunk papírból (pl. kupolacsúcs, háromszög, kis kör). Én ezt az utóbbi „irányzatot” követem, nincs körzőm, vonalzót sem szoktam használni, a kis mintákat pedig szabad kézzel, vagy esetleg magam gyártotta sablonnal oldom meg.
A mandala megrajzolásánál a méret eldöntése után az első fontos tennivaló, hogy kijelöljük a középpontot. Ha jó a szemmértékünk, akkor az is elég, ám ha valaki nem bízik benne, akkor a papír (vászon, vagy egyéb festendő felület) pontos középpontját vonalzóval kell kijelölni.
A középpontot apró pöttyel megjelöljük, majd következik a körök megrajzolása. A mandalák általában 3 koncentrikus körgyűrűből állnak, döntsd el, hogy mekkora (egyenlő, vagy eltérő) távolság legyen közöttük, és ekkor érdemes felrajzolni azokat a segédvonalakat is, amelyek már megkönnyítik a pici ábrák, motívumok ritmikus elhelyezését.
Persze rajzolhatsz ennél több vagy kevesebb kört is, de a 3 körnek jelentése van: a legbelső kör a középpontot, az utána következő körgyűrű a tudatalattit, majd a kör szélén található körgyűrű a személyiséget szimbolizálja.
A segédvonalak megrajzolásával lényegében eldöntöd, hogy hány "szeletre" fogod osztani a mandaládat, ha sok, vékony szeletet jelölsz ki, szép, sűrűn rajzolt kép lesz a végeredmény, ha szélesebbek a "tortaszeletek", akkor szellős, könnyed mandalát kapsz végül.
A segédvonalaknál figyelj arra, hogy mindenképpen páros számú cikkelyre oszd fel a körgyűrűket, ez a kis díszítő elemek megrajzolásánál fontos lesz!
4. lépés: töltsd meg díszítő elemekkel a mandaládat.
Amikor kész vagy a körökkel és a segédvonalakkal, elkezdheted kitölteni a teljes mandalát. Most aztán szabadjára engedheted a fantáziádat: rajzolhatsz egyenes, hullámos vonalakkal, pici körökkel, kúpokkal, vonalakkal, a lényeg, hogy egy magad által felállított rendszer szerint a minták vissza-visszatérjenek a mandalán.
Fontos tudnod, hogy nem kell ilyenkor mindent belerajzolnod a képbe, mert a kifestés után a dekorálásnál még nagyon sok mindent tehetsz majd a mandaládra. A motívumokkal a kép kereteit fogod megadni, hogy az egyes kis díszítő elemeket hogyan fested ki, kontúrozol-e vagy sem, pöttyözöl-e a végén vagy sem, ezen még nagyon sok múlik. Bátran meríts ötleteket a Pinterestről, és - főként ha az első mandaládat készíted - ha valamelyik minta jól megy, inkább azt ismételd sokszor, mert így garantáltan sikerélményed lesz!
A rajzolásnál használhatod a segédeszközöket, de ha a segédvonalakat jól megrajzoltad, akkor szerintem nem lesz már szükség semmire, csak a kezedre.
5. lépés: színválasztás.
Amikor megrajzoltad a képet, a színezés következik, úgyhogy most álljunk meg néhány gondolat erejéig, mielőtt nekilátnál.
Fontos, hogy valamilyen színkoncepciód legyen előre. Lehet igazán sokféle színű a mandalád, de úgy is dönthetsz, hogy valamilyen szín köré építed fel a kompzíciót.
Íme néhány szín és azok hatása a színterápiában:
- Vörös: vér, szexualitás, a szív egészsége
- Narancssárga: revitalizáció, emésztés, szellem és test összehangolása
- Sárga: kimerültség megszüntetése, szellemi koncentráció fokozása, méregtelenítés
- Arany: szellemi tudás befogadása, bölcsesség
- Zöld: felfrissülés, egyensúly, stresszoldás, feltöltődés
- Kék: gyulladás és fejfájás csillapítása, stresszoldás
- Sötétkék/indigó: légzőszervi betegségek, asztma, belső görcsök, félelmek oldása
- Ibolya: kiégés ellen, életvezetési nehézségek esetén alkalmazható
- Türkiz: mágikus védelem
- Magenta: bizonytalanság, életszakasz kezdete esetén, ha el szeretnénk engedni valamit.
- Fehér: tisztítás, általános megerősítés
- Fekete: pozitivitás, egyensúly, hatalom, határozottság
- Szürke: bölcsesség, szellemi erő
- Ezüst: nőiesség, valóság és képzelet egyensúlyba hozása
- Barna: kiteljesedés, termékenység, biztonság
Amennyiben úgy érzed, valamelyik téren megerősítést szeretnél kapni a mandalától, akkor helyezd ezt a színt a kép középpontjába, tehát legyen ez a hangsúlyos, persze többféle színárnyalatot, és kiegészítő színeket is használj. A mandala színezésénél tartsd szem előtt, hogy legalább 6-8 féle szín, vagy színárnyalat jelenjen meg, különben nem fogod azt a ragyogó, varázslatos hatást elérni, amit szeretnél.
6. lépés: Színezd ki a mandaládat!
A kiszínezés során két megoldás közül választhatsz:
Az egyik, hogy kifested az egészet úgy, hogy egyszerre mindig csak egyféle színt használsz, így lényegében színről-színre haladva festesz. Előnye, hogy áttekinthetőbb az eszközök használata, hátránya hogy felborulhatnak a "színegyensúlyok".
A másik pedig az, a kép középpontjától kifelé haladva rögtön az összes színnel kifested a mandalát kör külső részei felé haladva. Előnye, hogy a színegyensúlyra folyamatosan tudsz figyelni, hátránya, hogy ha túl sokféle színt használsz, könnyen összekeverheted, hogy melyik piros vagy sárga színt melyik motívumnál használtad.
Fontos, hogy mindig a középpontból kiindulva dolgozz, mert a mandala lényege, hogy minden a középpontból árad ki. Ha kívülről befelé haladunk a festéssel, akkor a mandala alapvető igazságát hagyjuk figyelmen kívül, olyan mikor egy házat a kéményénél kezdve szeretnének felépíteni.
Ha ceruzával, filctollal színezel, akkor nem igazán fogsz tudni különböző színerősségeket megkülönböztetni, itt a színek változatosságára kell figyelned elsősorban.
Ha akvarell-mandalát készítesz, akkor gyönyörű hatást tudsz elérni, a következő három féle módon.
Az egyik példa esetében elég csak összefolyatni (kevés pigmenttel) a színeket az akvarell papíron, és amikor teljesen megszáradt, akkor halványan megrajzolhatod a mintát ceruzával, és ha ezt átfested akril filccel, akkor a ceruzarajz teljesen el fog tűnni. Használhatsz aranyat-ezüstöt vagy akár feketét is, és ezeket kombinálhatod is, így még szebb lesz a végeredmény.
Választhatsz egy ennél picit bonyolultabb, de a végeredmény tekintetében izgalmasabb módszert: ekkor kitakaró folyadékkal takarod ki a megrajzolt mintát, ráfested a színeket, amiket választottál, és a teljes száradás után kiradírozod a kitakaró folyadékot, ezáltal megmaradnak a fehér vonalak a papíron.
És természetesen megfestheted a mandaládat a hagyományos "kiszínezős" módon, ekkor érdemes kicsit "játszani" a pigmentek mennyiségével, ezzel elérve izgalmas színtelítettség, és színárnyalat-hatást a képen.
Amennyiben vászonra festesz, úgy a határ a csillagos ég, mind a színválasztásban, mind a technikában. A hagyományos "kiszínezős" módszer nagyon egyszerűen kezelhető, és garantáltan szép eredményt fog hozni.
Ha igazán türelmes vagy, elkészítheted a képet a pöttyözős technikával is, de erre biztosan akár több délutánt is rá kell szánnod, mivel elég fárasztó a kéz számára. Annyi 2-4-es ecsetre lesz szükséged, ahány féle színt választasz, és most igazán fontos, hogy belülről kifelé haladva fess, nehogy összekend egymással a különböző rétegeket. Fontos az is, hogy a pöttyök elég sűrűn helyezkedjenek el egymáshoz képest, és ha megadsz egy sűrűséget a munka kezdetén, akkor azt tartsd végig, ha ritkulnak a pöttyök, akkor "szétesik" a kép.
Első alkalommal érdemes kis méretben elkészíteni a pöttyözős mandalát, hogy rutint szerezz, de hamar rá lehet kapni, és érdemes dolgozni vele.
Ha a falra festesz, a munkamódszert előre gondold át, mert lehet hogy létrára is szükséged lesz, vagy egy székre amire felállhatsz, kell a tökéletes megvilágítás és az, hogy akár a létrán állva is minden a kezed ügyébe essen. Mindenképpen palettáról dolgozz, amelyre előzetesen kinyomod a kívánt színeket. Mivel az akril festék nagyon gyorsan szárad, ezért nekem az vált be, hogy fentről lefelé dolgoztam, így mire visszatértem a záró díszítéshez, teljesen megszáradt a kép.
De bárhonnan megkezdheted a festést, csak arra ügyelj, hogy a még nedves területre ne tedd rá a kezed, vagy egy másik színt, mert könnyen elmaszatolódik.
... és ha sötét tónusú falra pusztán csak fehérrel, ezüsttel vagy arannyal dolgozol, az egyszerűen mesés! A vendégek el fognak ámulni a gyönyörű faldísz láttán :-)
7. lépés: díszíts, pöttyözz, aranyozz!
A mandalákra szinte kívánja a szemünk a csillogást, és ebben segíthet bennünket egy arany színű akril filc, vagy az arany akvarell festék, vékony ecsettel. Amikor elkészültél a kiszínezett képpel, akkor bátran dekoráld még a képet apró, csillogó pöttyökkel, arany girland-, vagy zentangle-szerű vonalkákkal, ettől lesz igazán ünnepi, sőt, ha merészek vagyunk, akár kizárólag arannyal is megfesthetjük a mandalát.
... végül még néhány ötlet:
Divatos a félbe, vagy negyedbe vágott mandala, illetve a több képre osztott mandala, ezesetben csak annyiban különbözik a munkamenet, hogy nem egy teljes mandalát rajzolunk elő, hanem annyit, amennyit a képen szeretnénk látni. Ha több vászonra fested meg a mandalát, akkor szorosan egymás mellé kell helyezni a vásznakat előrajzoláskor, és nagyon fontos, hogy a vászon oldalát is fesd le, semmiképpen ne maradjon hiány. És persze szárnyalhat a fantáziánk úgy is, hogy a mandalát egy nagyobb kép részeként festjük meg, ezáltal még izgalmasabb képet hozhatunk létre. Nem is szólva a fekete alapra festett mandaláról.....
Amikor elkészültünk, próbáljuk meg most már egészként is átérezni a mandalánkat, és figyeljünk önmagukra, milyen érzések és gondolatok bukkannak fel bennünk. Nincs jó vagy rossz mandala, nincs szép vagy csúnya mandala: mindegyik az adott időpillanatban tükröződő személyiségünket, és a lelkünk mélyéből felhozott üzeneteket mutatja. Ezért ne arra törekedjünk, hogy másokat elkápráztassunk a mandaláink szépségével. Az igazi kreativitás, és a szépség lelkünk mélyén terem, ha sikerül lemerülnünk, és felhoznunk őket, akkor mandaláink lelket melengetően érdekesek, és gyönyörűek lesznek.
(Képek: Ági Kováts, Pinterest)